Stypendia Konfucjańskie ? przepis na wyjazd do Chin.

08 grudnia, 2016

Mamy dla Was niezły pomysł na postanowienie noworoczne, a właściwie dwa postanowienia, bo potrzebujecie około 1,5 roku, żeby zrealizować nasz plan.

Postanowienie na rok 2017 ? nauczyć się j. chińskiego i zdać egzamin HSK

Postanowienie na rok 2018 ? zdobyć Stypendium Konfucjańskie i wyjechać na studia do Chin

Wyjazd leży w zasięgu Waszych możliwości nawet jeśli jeszcze nigdy nie uczyliście się języka chińskiego. Liczy się motywacja, zacięcie i oczywiście sporo chęci do nauki, a my powiemy jak to zrobić krok po kroku:

Krok 1 ? podstawowe wymagania

Upewnij się, że nie jesteś obywatelem Chin, masz pomiędzy 16 a 35 lat i cieszysz się w miarę dobrym zdrowiem. To są warunki niezbędne do ubiegania się o Stypendium Konfucjańskie. Należy też zdać egzamin HSK, HSKK lub BCT, o czym przeczytasz poniżej.

Krok 2 ? przygotowanie do egzaminu

Określ swój cel. Oceń, który poziom egzaminu HSK (pisemny, 6 poziomów), HSKK (ustny, 3 poziomy) lub BCT (chiński biznesowy) leży w zasięgu Twoich możliwości i wybierz sposób nauki. W tym wpisie skupimy się na egzaminach HSK, ponieważ są najbardziej popularne. Opis poszczególnych poziomów znajdziesz tu: https://mandarynka.edu.pl/chinski-z-certyfikatem-zdaj-hsk/. My oczywiście polecamy kursy HSK w Mandarynce, ale jeśli jesteś spoza Trójmiasta, możesz też poszukać innej szkoły w Twojej okolicy.
Zaplanuj naukę. Nasze kursy zawsze planujemy tak, żeby w konkretnym terminie uczestnicy mogli podejść do egzaminu na konkretnym poziomie. To ważne, żeby mieć jasno określony cel i naukę rozłożoną równomiernie na cały rok, dzięki temu unikniesz gorączkowych powtórek przed samym egzaminem. Upewnij się, że Twoja szkoła ma doświadczenie w przygotowywaniu do HSK i HSKK oraz przeprowadza egzaminy próbne. Sukces zależy nie tylko od poziomu języka, ale też od znajomości samego testu, rodzajów zadań i karty odpowiedzi.

Konsekwentnie realizuj plan nauki. Współpracuj z lektorem, regularnie sprawdzaj swoje postępy. Ucz się słówek (np. tu http://www.memrise.com/courses/english/chinese-simplified/) i rób testy (http://www.chinesetest.cn). Pamiętaj, że czasem lepiej zdać niższy poziom HSK na wysoką ocenę, niż porywać się na wysokie poziomy, ale zdać na styk.

Krok 3 ? zdaj egzamin

Na egzaminy można się rejestrować na stronie http://www.chinesetest.cn, a organizowane są one w Instytutach Konfucjusza w większych miastach Polski (informacja o IK dostępna tu https://mandarynka.edu.pl/chinski-z-certyfikatem-zdaj-hsk/ ). Cena i czas trwania egzaminu różnią się w zależności od poziomu:
HSK: 35-135 minut, 50zł ? 300zł;

HSKK: 10-15 minut, 50zł ? 150zł.
Pamiętaj, żeby na egzamin się zgłosić z dokumentem potwierdzającym tożsamość, z Admission ticket, który możesz wydrukować podczas rejestracji, oraz z kilkoma miękkimi ołówkami z gumką. Warto też dobrze się wyspać i zjeść lekkie, sycące śniadanie.

Czas oczekiwania na wyniki wynosi około miesiąca, lecz sam certyfikat otrzymacie jeszcze później. Dobrze zaplanujcie termin podchodzenia do egzaminu, żeby na czas otrzymać dokumenty niezbędne do składania podania o stypendium.

Krok 4 ? złóż podanie o stypendium

Na stronie http://cis.chinese.cn/ znajduje się formularz rejestracyjny, który należy wypełnić. Bardzo ważne jest, żeby prawidłowo wypełnić wszystkie rubryki oraz przesłać skany wszystkich wymaganych dokumentów (paszport, certyfikat HSK, dyplom ukończenia studiów lub zaświadczenie o studiowaniu z wykazem ocen, rekomendacja na stypendium od IK). Na tym etapie należy też wybrać z listy uniwersytet, na który chcemy się dostać, a także uniwersytet ?zapasowy?. Warto również zaznaczyć opcję, że zgadzamy się na dowolny inny uniwersytet w razie braku miejsc na wybranych uczelniach. Co ważne, należy wybrać rodzaj i długość trwania stypendium, co z kolei jest uzależnione od uzyskanego certyfikatu HSK:

  1. Stypendium 4-tygodniowe ? zdany dowolny egzamin HSK lub BCT, stypendium przeznaczone dla osób, które wcześniej nie studiowały w Chinach.
  2. Stypendium semestralne ? min. 120 punktów z HSK2, min. 40 pkt z HSKK poziom podstawowy. Stypendium przeznaczone dla osób, które wcześniej nie studiowały w Chinach.
  3. Stypendium roczne ? min. 180 punktów z HSK3, min. 60 pkt z HSKK poziom podstawowy. Można też aplikować z wyższymi poziomami certyfikatów.

Do wyboru są też stypendia licencjackie i magisterskie, ale nie o nich teraz piszemy.

Do tej pory podania należało złożyć do kwietnia, ale podobno to się zmieniło i od roku 2017 będzie rekrutacja całoroczna. Zweryfikujemy te informacje i damy Wam znać, czy to prawda. Na rozpatrzenie podań czeka się od 1 do 3 miesięcy. Wyniki są zwykle widoczne najpierw na stronie logowania, w statusie Waszego konta, a później przychodzą na maila.

Krok 5 ? mam stypendium! I co dalej?

Gratulacje! Jeśli udało Ci się dotrzeć do tego etapu, to znaczy, że najtrudniejsze już za Tobą. Czeka Cię teraz załatwienie kilku formalności związanych z wyjazdem do Chin.

Badania lekarskie ? obejmują one morfologię krwi, badania pod kątem AIDS i kiły, EKG i rentgen klatki piersiowej. Wymagane badania mogą się nieco zmieniać z roku na rok, więc warto upewnić się, jakie dokładnie są wymagane. Koszt badań pokrywacie sami.

Dokumenty potwierdzające zakwalifikowanie na stypendium ? powinny przyjść bezpośrednio z ?instytucji zapraszającej?, czyli uniwersytetu. Zwykle trwa to około 3-4 tygodni, procedura może się nieco różnić w zależności od uczelni.

Bilet lotniczy ? po uzyskaniu potwierdzenia daty rozpoczęcia roku akademickiego oraz rejestracji studentów na wybranym uniwersytecie (w Chinach rok akademicki zwykle rozpoczyna się 1-go września), należy zarezerwować bilet lotniczy. Rezerwacja jest potrzebna do uzyskania wizy, powinno się udać znaleźć bilet w cenie ok 2500zł. Koszt biletu pokrywacie sami.

Wiza ? wyrobienie wizy trwa około 4-5 dni roboczych i kosztuje ok. 200zł. Podanie o wizę należy złożyć w Konsulacie ChRL w Gdańsku http://pl.china-embassy.org/pol/ lub w Warszawie, jeśli nie jesteś zameldowany w woj. pomorskim. Należy przedstawić w/w dokumenty, a także paszport z datą ważności min 6 m-cy po planowanej dacie opuszczenia Chin. Otrzymacie 30-dniową wjazdówkę, właściwą wizę studencką będzie trzeba wyrobić po przyjeździe do Chin.

Krok 6 ? przygotuj się do wyjazdu

Poczytaj o miejscu, w które pojedziesz. Czy to miasto jest małe, czy duże, jaka jest tam pogoda, jak kształtują się ceny, czy są tam obecne zagraniczne sieciowe restauracje i supermarkety (po pierwszych pięciu tygodniach może Cię najść chęć na dobrą kawę zagryzaną kabanosem, i co wtedy?), jak jest skomunikowane z innymi miejscami w Chinach, które chcesz odwiedzić?

Jeśli bierzesz jakieś lekarstwa, farbujesz włosy, używasz konkretnych ulubionych kosmetyków ? policz dokładnie ile ich będziesz potrzebować i weź solidny zapas. Możesz w Chinach nie dostać tych konkretnych rzeczy, lub ich skład może być nieco inny.
Weź wystarczającą ilość ubrań. To mit, że Chiny są zasypane tanią odzieżą, markowe ubrania mogą być nawet droższe niż w Europie, a większe rozmiary są trudne do znalezienia.

Przygotuj się finansowo. Dostaniesz, co prawda, stypendium wysokości 2500 yuanów, które wystarczy Ci na życie, ale jego wypłata może się opóźnić w pierwszym miesiącu. Może się też okazać, że czekają Cię niespodziewane zakupy (np. pościel, lampka na biurko, karta SIM do chińskiej komórki, bilet na pociąg z lotniska itp.), więc lepiej mieć przy sobie kartę (lub dwie, najlepiej VISA) i min. 2000zł na koncie.

Można też zapakować zdjęcia lub albumy z Polski, na pewno ułatwią one nawiązywanie nowych znajomości.

Krok 7 ? Pojedź do Chin!

Masz paszport, wizę, komplet dokumentów, bilet lotniczy i namiar na uczelnię. No to w drogę! Na każdym uniwersytecie jest osoba mówiąca po angielsku odpowiedzialna za kontakt z zagranicznymi studentami (możliwe, że już się z nią kontaktowałeś podczas załatwiania formalności), która poprowadzi Cie przez proces rejestracji, zapisu do grupy i odpowie na wszelkie pytania.

Nam pozostaje pogratulować Ci wytrwałości i życzyć udanego wyjazdu oraz kolejnych sukcesów. Masz prawo być z siebie dumny, bo właśnie dokonałeś czegoś, o czym jeszcze niedawno nawet nie myślałeś, że będzie możliwe.

______

Serdecznie dziękuję Gosi i Magdzie, które 7 grudnia 2016 poprowadziły w Mandarynce super interesujące spotkanie na temat Stypendiów Konfucjańskich i bez których ten artykuł nie mógłby powstać.

______

Jeśli jesteś zainteresowany uczestnictwem w kursach przygotowujących do HSK tu otrzymasz niezbędne informacje: https://mandarynka.edu.pl/zapisy/

Chiński z certyfikatem ? zdaj HSK!Czas ognistego koguta w Mandarynce