Przyznajcie się, kto z Was postanowił już, że w tym roku na pewno będzie się uczył znaków, powtarzał słówka, słuchał nagrań w samochodzie i w ogóle poświęci na naukę więcej czasu?
Postanowieniom należy się wsparcie i pomoc, dlatego prezentujemy Wam nasz subiektywny spis ulubionych pomocy naukowych do języka chińskiego:
1. Słowniki
Pleco
Numer 1 wśród uczniów Mandarynki. Ma właściwie wszystko: rozpoznawanie pisma odręcznego i druku, szukanie znaków po kluczach i po zapisie Pinyin. Ma też opcję tworzenia fiszek oraz testów i do tego jest całkowicie darmowy.
Dostępny na Androida i iOS. Polecamy!
Hanping
Ma to, co Pleco i jeszcze więcej; świetne opisy znaczeń słówek, kolokacje, przejrzysty interfejs i uwaga, uwaga: animacje kolejności pisania kresek w znakach! Niestety, aby korzystać z pełni funkcjonalności, trzeba wykupić płatną wersję słownika. Stanowczo polecamy!
Dostępny na Androida.
Yellowbridge
http://www.yellowbridge.com/chinese/dictionary.php
Sympatyczny słownik dostępny online. Aby wyszukać słowo należy wpisać Pinyin, znaki lub znaczenie w j, angielskim. Szczególnie polecamy początkującym, ze względu na obszerne opisy etymologii znaków, kolokacje, przykłady użycia oraz animacje kolejności pisania kresek. Słownik dostępny za darmo, bez konieczności instalacji. Dodatkowo, strona www.yellowbridge.com zawiera sporo materiałów do nauki, warto poszperać.
2. Nauka słówek
Memrise
Absolutny hit do nauki słówek nie tylko z języka chińskiego, ale także japońskiego i wielu innych, na wszystkich poziomach zaawansowania! Wystarczy wybrać język i jedną z wielu list słówek uporządkowanych tematycznie (od jedzenia, poprzez przysłowia, aż po HSK 1-6). Program dzieli słówka na mniejsze porcje, najpierw jest etap nauki, a potem sprawdzania wiedzy w formie wpisywanek-zgadywanek. Co więcej, nie wystarczy raz ?zaliczyć? słówka, program będzie wracał do zapamiętanych wyrażeń wielokrotnie w coraz dłuższych odstępach czasu. Wszystko ozdobione sympatycznymi animacjami przedstawiającymi słówko jako nasionko, które raz wrzucone w ziemię zaczyna rosnąć, wypuszczać liście i owoce. Intuicyjna i łatwa obsługa, sporo funkcji i do tego możliwość ścigania się ze znajomymi na punkty zdobyte podczas nauki. Stanowczo polecamy!
Dostępne online, na Androidzie i iOS.
3. Rozumienie ze słuchu
Chinesepod
W kategorii „Nagrania dostepne online” nie udało nam się jeszcze znaleźć nic lepszego. Z życia wzięte dialogi na wszystkich poziomach zaawansowania, żywy język, opisy lekcji, objaśnienia, ćwiczenia, skrypty… Pełna wersja jest płatna, ale konto darmowe też daje spore możliwości.
4. Pisanie znaków
Hanlexon
Pamiętacie kartki do rozpisywania znaków rozdawane na zajęciach w Mandarynce? Tworzymy je właśnie na Hanlexon. Poza kartami do pisania znaków można generować także fiszki i plansze do nauki. Z darmowego konta jest dostęp do znaków przygotowanych przez innych użytkowników, które można ściągnąć i wydrukować. Aby samemu tworzyć listy należy opłacić roczną subskrypcję. Jeśli chcecie mieć dostęp do znaków z naszych książek, lub tworzyć własne listy, dajcie nam znać.
Skritter
Super aplikacja na tablet lub telefon do pisania znaków chińskich i japońskich. Program skupia się na prawidłowym pisaniu znaków i wymusza pisanie kresek we właściwej kolejności. Wszystko pięknie się animuje, co sprawia, że nauka z tym programem to czysta przyjemność. Naprawdę warto spędzić trochę czasu na skritterze, jeśli masz problem z zapamiętaniem kolejności i kierunku pisania kresek.
W sieci roi się od lepszych i gorszych stron i programów do nauki. Napiszcie w komentarzach jakie są Wasze ulubione stronki lub aplikacje, chętnie poszerzymy naszą listę i zaproponujemy wspólną naukę pozostałym uczniom.