Język koreański

07 lutego, 2018

Języka koreańskiego można się w Mandarynce uczyć od września 2017, czas więc napisać coś o tym języku i o postępach naszych uczniów.
Językiem koreańskim posługuje się na świecie około 77 milionów osób, zwykle jest to standardowy język  (Pyojuneo lub Pyojunmal) oparty na dialekcie z okolic Seulu, ale istnieje też szereg dialektów regionalnych. Jeśli chodzi o łatwość nauki, to język koreański znajduje się w piątej, najtrudniejszej grupie – tak jak wszystkie języki, których uczymy w Mandarynce, po prostu i my i nasi kursanci lubimy wyzwania!

Pismo
Koreański system zapisu jest alfabetem sylabicznym i fonetycznym. Oznacza to, że poszczególne znaki pisma wskazują na całe sylaby, podobnie jak np. japońska hiragana, a żeby zrozumieć zapisane słowo trzeba też wiedzieć jak ono brzmi, inaczej niż np. w języku chińskim. Nauka pisma nie jest trudna, wystarczy kilka godzin, żeby opanować cały alfabet.

Gramatyka
Koreański jest językiem typu S-O-V, czyli podmiot-dopełnienie-orzeczenie, co na początku może sprawiać problemy Europejczykom przyzwyczajonym do szyku podmiot-orzeczenie-dopełnienie. Na pocieszenie mamy dla Was informację, że czasowniki nie odmieniają się ani przez liczbę ani przez osobę, nie ma przypadków, rodzajów, a czasy są w ogromnej większości regularne i oparte na łatwych i powtarzalnych schematach. Koreański to język aglutynacyjny, co oznacza, że końcówki gramatyczne (modyfikatory) „przyklejają” się do słów, ale same słowa się nie zmieniają. Uff, ulga, prawda?

Słownictwo
Wiele słów złożonych, szczególnie tych pochodzących z języka chińskiego, zawiera w sobie”cegiełki” które znacznie ułatwiają odgadnięcie znaczenia słowa. Np. 학 (hag)  oznacza „naukę”, więc jeśli zobaczysz je w słowie, możesz z dużym podobieństwiem stwierdzić, że chodzi o coś związanego z edukacją, np.:
원 – akademia
교 – szkoła
생 – student
언어 – lingwistyka
 – nauka
Dużo pomaga również znajomość języka chińskiego.

Przydatne linki:
Słownik polsko-koreański
https://glosbe.com/pl/ko

Memrise
https://www.memrise.com/courses/english/korean/

Duolingo
https://www.duolingo.com/course/ko/en/Learn-Korean-Online

Loecsen
https://www.loecsen.com/en/learn-korean

Koreański w Mandarynce – sprawdź nasz grafik i zapisz się na zajęcia. Zapraszamy!!!

Gabinet Szanghajski – Chiny w centrum GdańskaChińskie prawo i kultura biznesu w praktyce – szkolenie 9 grudnia