Chiński Nowy Rok - Rok Drewnianego Smoka 2024

15 stycznia, 2024
 • Świętuj z nami nadejście Roku Smoka!!!!

 • Zarezerwuj swoje miejsce:

 • Plan obchodów Święta Wiosny w Mandarynce

  🏮 19 stycznia (piątek) 18:30 – 20:00 Tworzenie noworocznych kupletów (warsztaty dla młodzieży i dorosłych, prowadzi Li Huan, 88zł)
  🏮 6 lutego (wtorek) 17:00 – 18:30 Opowieść o smokach, które uratowały ludzi przed suszą (spotkanie dla dzieci i rodziców, prowadzi Kasia, 88zł)
  🏮 8 lutego (czwartek) 17:00 – 18:30 Chińskie wycinanki (warsztaty rodzinne, prowadzi Kasia, 88zł)
  🏮10 lutego (sobota) 15:00 – 16:30 – Chińskie sposoby na szczęście w Nowym Roku (warsztaty dla małych i dużych, prowadzi Kasia, 88zł)
  🏮10 lutego (sobota) 17:00 – 19:00 – Lepienie pierożków Jiaozi (warsztaty dla małych i dużych, prowadzi Li Huan, 88zł)
  🏮10 lutego (sobota) 19:00 – 20:30 – Rok Smoka (świąteczny wykład w języku chińskim, prowadzi Lin, 30zł)

 • Jak straszny Nian uciekł gdzie pieprz rośnie

 • W zamierzchłych czasach Chiny były co roku nawiedzane przez straszliwego potwora – Nian’a (年兽 niánshòu), który siał postrach i niszczył wszystko, co napotkał na drodze. Nian wydawał się być niezniszczalny, aż pewien starzec odkrył, że ten ogromny potwór boi się dwóch rzeczy: hałasu i koloru czerwonego. Starzec nakazał więc wszystkim mieszkańcom schować się w domach, a sam przygotował petardy, fajerwerki i czerwony papier. Kiedy Nian pojawił się w oddali, starzec wywiesił noworoczne napisy na czerwonym papierze i odpalił fajerwerki. Nian tak się przeraził wybuchów, że uciekł i więcej nie wrócił.
  Na pamiątkę tego zdarzenia, Chińczycy co roku biją w bębny, strzelają petardami, zapalają czerwone lampiony, a na drzwiach wywieszają czerwone napisy z życzeniami pomyślności w Nowym Roku. Ma to symbolicznie odgonić potwora, zapewnić ochronę oraz szczęście i dostatek na cały kolejny rok.

 • Tegoroczne Święto Wiosny (春节 Chūnjié) wypada 10 lutego i jak co roku będzie okazją do spotkań. Fabryki staną, biura zostaną zamknięte, a ponad 300 milionów Chińczyków wyruszy w podróż do domów rodzinnych. Podróżnych będzie tak wielu, że dworce i lotniska zostaną kompletnie zatkane, dla części osób zabraknie biletów. Powrót do domu na Święto Wiosny jest uznawany za największą pokojową migrację na świecie, a samo święto wypadające 1 dnia 1 miesiąca kalendarza księżycowego jest dla Chińczyków pierwszym i najważniejszym dniem całego roku. W 2024r. wyjątkowo ważnym, ponieważ witać będziemy Rok Smoka!

Warsztaty, wykłady, spotkania. Dołącz do nas :)J. koreański – intensywny kurs zimowy – ferie zimowe w Sopocie!