Chiński z internetu (dla najmłodszych)

10 lutego, 2017

Oglądanie bajek i słuchanie piosenek nie zastąpi dzieciom kontaktu z lektorem (klik), ale może być jego wspaniałym dopełnieniem. Mądrze dobrane materiały ćwiczą słuch dziecka i dostarczają przykładów użycia znanych słówek w różnych kontekstach. Pamiętaj jednak, że dzieci chłoną wszystko, dlatego wyjątkowo ważnym jest dobranie odpowiednich materiałów.

Odpowiednich, czyli jakich?

1. Po chińsku!
? a konkretnie w ???, czyli odmianie urzędowej znanej jako język mandaryński. W internecie roi się od piosenek nagranych w rozlicznych dialektach języka chińskiego lub np. nagrywanych przez dzieci pochodzące z innych krajów, które się chińskiego uczą jako drugiego języka. Czasami nawet wymowa rdzennych Chińczyków prowadzących videoblogi pozostawia wiele do życzenia? dlatego zanim pokażesz swojemu dziecku materiał znaleziony w sieci upewnij się, że jest on wykonany po mandaryńsku i z prawidłową wymową.

2. Odpowiedni do wieku i znajomości języka chińskiego
…czyli taki, który zaciekawi Twoje dziecko, a jednocześnie będzie dla niego w miarę zrozumiały. Pamiętaj, że im młodsze dziecko tym mniejsze znaczenie ma stopień zrozumienia warstwy językowej ? liczy się przede wszystkim rytm i intonacja, a większość treści jest przekazywana niewerbalnie. Starsze dzieci zwykle chcą rozumieć to, co mówią postaci z bajki i szybciej znużą się materiałem z długimi, skomplikowanymi zdaniami. Dobrze, jeśli słówka są wymawiane wyraźnie i wielokrotnie powtarzane w różnych kontekstach ? łatwiej je wtedy zapamiętać.

3. Taki, którego oglądanie realnie wspiera naukę języka
…czyli dotyczący spraw codziennych znanych Twojemu dziecku. Najlepiej, żeby zawierał materiał przerabiany na zajęciach, wtedy dziecko ma możliwość zarówno powtórzenia, jak i poszerzenia zakresu słownictwa. Ważne jest też, żeby dialogi były złożone z krótkich, poprawnych gramatycznie zdań, a ich treść współgrała z tym, co widać na ekranie.

Poniżej nasz subiektywny wybór bajek po chińsku, część z nich jest znana w Polsce, więc jako rodzicie, wiecie, czego można się po nich spodziewać:

Teletubisie ? przedstawiać nie trzeba, wybór dla najmłodszych dzieci

https://www.youtube.com/playlist?list=PL2CB7Iv5UY4iJSzab7tJswH-InvkA1OZ0

Qiaohu ? seria bajek i piosenek z sympatycznym tygrysem. Kochamy je za prostotę i wpadające w ucho proste melodie. Seria powstała na Tajwanie i cieszy się popularnością w całych Chinach.
https://www.youtube.com/watch?v=vxT8QhWIbDg&list=RDqnkKI_tG9EQ&index=2

Świnka Pepa ? seria dobrze znana także w Polsce. Pepę lubimy za wyraźną wymowę i krótkie, logiczne zdania.

https://www.youtube.com/channel/UC8MPXuv6PAxUrIj1PZNfSQg

Masza i niedźwiedź ? sympatyczna bajka opowiedziana stosunkowo prostym językiem

https://www.youtube.com/channel/UCFsXFlbI8FpNAVQ_RL3I4bw

????(Mówimy i śpiewamy) ? seria rytmicznych wierszyków i piosenek (nie tak rytmicznych, ale za to miłych dla ucha). Szczególnie wierszyki są świetne do nauki tonów.

https://www.youtube.com/watch?v=qhb-osY4V8Y&list=PLCF8B63FFEFD6A010&index=2

Stacyjkowo ? nie jest to nasz pierwszy wybór jeśli chodzi o naukę języka – zdania są dosyć długie i skomplikowane, a co za tym idzie trudne do zrozumienia. Jednak okazuje się, że sporo dzieci uwielbia tę serię, więc może po chińsku też się spodoba?
https://www.youtube.com/playlist?list=PL18B99C68B110EACC

A jakie są ulubione bajki Waszych dzieci? Podzielcie się w komentarzach, postaramy się odnaleźć ich wersje po chińsku.

Miłego oglądania!

Czas ognistego koguta w MandarynceGabinet Szanghajski – Chiny w centrum Gdańska