Gabinet Szanghajski - Chiny w centrum Gdańska

19 czerwca, 2017

Dzisiaj chcemy napisać o wyjątkowym miejscu, o którym chyba niewiele osób wie, a szkoda. W centrum Gdańska, na Targu Rakowym, w szarym gmachu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej można znaleźć całkiem spory i niezwykle ciekawy wycinek Chin. Wystarczy wdrapać się na pierwsze piętro, minąć kilka sal wypełnionych książkami i na końcu korytarza… oto jest: Gabinet Szanghajski.

Powstał ładnych parę lat temu na Suchaninie, później został przeniesiony do gmachu głównego w centrum miasta. Systematycznie powiększany księgozbiór pochodzi z darów Shanghai Library i Konsulatu Generalnego Chińskiej Republiki Ludowej oraz z zakupu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Obecnie jest to największy znany nam zbiór literatury w j.chińskim i o Chinach w Polsce. Znajdziecie tam pozycje beletrystyczne oraz popularnonaukowe w językach: chińskim, angielskim, francuskim, niemieckim oraz polskim, a także pozycje dwujęzyczne (głównie chińsko-angielskie), a co więcej – dostęp do zasobów e-booków Shanghai Library. Naprawdę jest w czym wybierać, bo półki aż uginają się od książek, podręczników do nauki chińskiego, komiksów, albumów, filmów i audiobooków. Prawdziwa uczta dla każdego spragnionego wiedzy o Chinach!

Dodatkowo w Gabinecie odbywa się mnóstwo wydarzeń związanych z Chinami: wykłady, warsztaty, spotkania, wystawy, zajęcia językowe itp. Można tu posłuchać (i porozmawiać) zarówno o gospodarce Chin, jak i o znakach Zodiaku, o Qigong, kaligrafii i terakotowej armii. Długo by opowiadać, zachęcamy do odwiedzenia strony Gabinetu Szanghajskiego. Zobaczcie sami, co dzieje się tam w najbliższym czasie.

Gabinet Szanghajski
Targ Rakowy 5/6

tel. 58 301-48-11 wew. 243
e-mail: gabinet_szanghajski@wbpg.org.pl